×
+421 904 258 332
(Tel: Po-Pia: 10-18hod So:9-12hod)
kontakt@krasne-saty.sk
Menu

Chcete sa cítiť ako princezná? S tylovými šatami ten pocit rozhodne zažijete

Určite mi dáte za pravdu, že sa čoraz častejšie stretávame nielen na internete a módnych blogoch, ale aj na uliciach s malými dievčatkami, mladými slečnami či dokonca dospelými ženami, ktorým učaroval nový trend v podobe bohato nariasenej sukničky. Konkrétne ide o látku, ktorá si hovorí tyl. Prečo sú tylové šaty, šaty s tylovou sukňou či samostatné tylové sukne v poslednej dobe tak obľúbené u všetkých vekových kategórií?

Krátke tylové spoločenské šaty

Stručný náhľad do histórie tylu a tylových šiat

Už z názvu „tylové šaty“ vyplýva, že sú vyrobené z veľmi ľahkej a jemnej sieťoviny – tylu. Najčastejšie sa tyl používa pri šití závojov, spoločenských a svadobných šiat a taktiež aj pri výrobe baletných sukničiek. Čo sa týka farieb, väčšinou sa tylové šaty a sukničky šijú v jemných pastelových odtieňoch.

V angličtine sa tyl označuje ako „tulle“. Hlavný dôvod prečo sa tento typ šiat označuje ako “tulle dresses“ je ten, že tyl bol vyrobený vo francúzskom meste Tulle. Boli to práve remeselníci žijúci v tomto meste, v srdci Francúzska, ktorí ako prví vyhotovili túto látku/tkaninu okolo roku 1700. Avšak tyl ako ho poznáme v súčasnosti, bol prvýkrát vyrobený v Anglicku v roku 1809, potom čo John Heathcoat skonštruoval tzv. bobbinet stroj.

Dnes je samozrejmosť, že v svadobných salónoch nachádzame množstvo tylových svadobných šiat. Nebolo tomu však vždy tak. Zlom nastal až v roku 1840, kedy sa v Anglicku konala svadba kráľovnej Viktórie, ktorá ako prvá pristúpila k oltáru v krásnych bielych nadýchaných šatách ozdobených čipkou. Od tej doby sa tyl stal synonymom svadobných šiat. V konečnom dôsledku tak môžeme ďakovať kráľovnej Viktórii, zato, že dostala krásne tylové svadobné šaty  na výslnie. Okrem toho, kráľovná Viktória „porušila“ ešte jedno dovtedy zaužívané pravidlo. Myslíte, že nevesty sa vždy vydávali len v bielych šatách? Omyl. Tradičnou farbou svadobných šiat bola niekedy modrá, nakoľko bola považovaná za farbu čistoty.

Tylové svadobné šaty - kráľovná Viktória

Svadobná fotografia kráľovnej Viktórie

Späť do súčasnosti alebo prečo sú tylové šaty a sukne novou vášňou vo svete módy?

Myslím, že hlavný dôvod, prečo sa tylové šaty a tylové sukne stali tak obľúbenými je ten, že sa v nich cítime ako princezné. Okrem toho spomínaný nadýchaný tvar sukne, ktorý vytvára objem, dokáže skryť aj nejaké tie ženské nedokonalosti, ktoré určite väčšina z nás dôverne pozná – širšie boky, plnšie stehná. Taktiež tylové šaty resp. sukne opticky zužujú a tým aj zvýrazňujú driek. Určite aj práve preto sú tylové šaty či sukne populárne aj na červenom koberci – v tylových šatách sa už predviedli aj hviezdy ako je Emma Watson, Amy Adams, a sama ikona štýlu, Audrey Hepburn. 

Tylové šaty na červenom koberci

Ak sa pohrávate s myšlienkou zakúpiť si do Vášho šatníka taktiež nejaký kúsok z tylových šiat, je veľmi dôležité zvážiť aj Vaše telesné proporcie a tvar. Totižto, tento typ šiat nemusí pristať každej žene a vy v nich možno nebudete vyzerať tak, ako by ste chceli – a to predsa nechcete.

V našej ponuke máme na výber hneď niekoľko šiat s tylovou sukňou, či už spoločenské alebo tiež svadobné.