Menu

Dress code pre ženy – ako sa nestrápniť

5. januára 2016
Dress codee odevná etiketa Dress code odevná etiketa - všetko o nej krasne-saty.sk

Odevná etiketa pre ženy – všetko čo potrebujete vedieť

Idete na párty, ples, oslavu, či svadbu? Neviete aké šaty a doplnky máte zvoliť, aby ste sa nestrápnili a boli kráľovnou večera, či dňa? Poradíme vám, keďže vieme, že oblečenie a najmä šaty sú veľmi dôležité a spolu s ostatnými doplnkami vytvárajú neopísateľnú atmosféru každej udalosti. Čo je dress code? Aké druhy dress code poznáme? Čo treba dodržiavať a kedy sa môžete odviazať? Pohodlne sa usaďte a ponorte sa do sveta módy.

Dress code odevná etiketa

Čo je dress code?

Dress code alebo odevná etiketa je všeobecne uznávaný súbor noriem a pravidiel obliekania sa, ktoré je dôležité dodržiavať pri niektorých spoločenských udalostiach, či bežnom pracovnom živote, pri niektorých povolaniach. Vďaka týmto pravidlám sa nestane, že budete oblečená „overdressed“ – teda príliš formálne alebo naopak „underdressed“ – menej elegantne, ako je požadované. „Inštrukcií“ ako sa na udalosť obliecť sa nemusíte báť, naopak z predpísaného štýlu by sme sa mali tešiť. Nemusíme volať všetkým pozvaným hosťom či kamarátkam a vypytovať sa v čom pôjdu ony. Dress code neplatí len pre ženy samozrejme podlieha mu aj oblečenie pánov, no my sa dnes budeme venovať nám, ženám. Predsa len majú dámske odevy na spoločenské udalosti omnoho väčšiu variabilitu ako pánske. Tak poďme na to.

Dress code večerných šiat v rýchlosti

V zásade je potrebné sa pri takmer každej spoločenskej udalosti riadiť týmito pravidlami:

 1. Šaty by mali mať jednoduchší strih a nemali by mať výrazné vzory, aj preto sa môžete stretnúť práve s množstvom jednofarebných šiat, ktoré sú dozdobené kamienkami, flitrami, či ušité z kombinácie rôznych materiálov.
 2. Šperky, prípadne na menej formálnych udalostiach bižutéria, by mali jemne dopĺňať výstrednejšie šaty a naopak zvýrazniť nežné šaty.
 3. V žiadnom prípade netreba zabúdať na malú príručnú kabelku, ktorá spoločenský outfit pekne dotvorí a ukryjete do nej všetky veci, bez ktorých sa na udalosti nezaobídete. Momentálne sú in listové kabelky, ktoré môžete okrem spoločenskej udalosti využiť aj na ozvláštnenie každodenného outfitu.
 4. Dbajte na to, aby vám spod šiat nevytŕčalo spodné prádlo, pod obtiahnuté šaty voľte skôr bezšvové nohavičky, aby sa nezarezávali do kože a zabezpečte si kvalitnú podprsenku, ktorá vám neznepríjemní spoločenský večer. Ak si vyberiete akékoľvek z našich Krásnych šiat, na podprsenku môžete zabudnúť. Pod naše šaty so všitými košíčkami, ju potrebovať nebudete.
  Dress code a kvalitné spodné prádlo
 5. Pančušky by ste mali mať vždy o niečo svetlejšie ako je farba vašich spoločenských topánok a určite uprednostnite matné pančušky.
 6. Spoločenské topánočky sú prijateľné najmä s opätkom vo výške od 3 do 6 centimetrov, s uzavretou špičkou a pätou.
 7. Voľba dĺžky spoločenských šiat by sa mala riadiť jednotlivými typmi dress code, ktorým sa venujeme ďalej.

Dress code

Typy predpísanej odevnej etikety:

Black tie

Ak ste pozvaná na udalosť, na ktorej je predpísaný black tie, mali by ste jednoznačne spozornieť. Ide o večernú toaletu, kde platia striktné pravidlá. Táto odevná etiketa je zvyčajne predpísaná na formálnych večerných spoločenských udalostiach akými sú napr. filmové či divadelné premiéry. Riadiť by ste sa mali podľa týchto pravidiel:

 • Večerná róba má siahať až po zem, mala by byť ušitá z kvalitného materiálu, čo spĺňajú napr. šaty zo zamatu, brokátu, šifónu, či hodvábu. Môžete si vybrať napr. niektoré z nasledujúcich zamatových, či ružových šifónových šiat.
 • Obuť si môžete lodičky s otvorenou špičkou alebo remienkové sandáliky.
 • Nôžky si zahaľte matnými pančuškami v bledšej farbe, ako sú vaše topánky.
 • Na šperkoch si taktiež dajte záležať, určite si vyberte tie najlepšie aké doma máte.
 • Nezabudnite si dať upraviť vlasy u profesionálky.

Black tie muži

Pre pánov je najvyššou formou večerného spoločenského oblečenia smoking, ktorý si Black tie vyžaduje. Páni by mali zvoliť čierny alebo modro-čierny oblek osobitého strihu. Jednoradové alebo dvojradové sako, s lesklými chlopňami. Smokingové nohavice s jedným lesklým lampasom. Bielu košeľu so stojačikovým golierom a dvojitými manžetami, s čiernym motýlikom, čiernymi lakovanými topánkami a čiernymi ponožkami.

Exkluzívne čipkované šaty

White tie

Dress code v štýle White tie je ešte formálnejším typom ako Black tie. Ide o ultra formálny štýl obliekania, s ktorým sa môžete stretnúť naozaj len málokedy a málokde. Riadiť by ste sa mali týmito pravidlami:

 • Jednoznačne si oblečte dlhú večernú róbu, ktorú môžete vhodne doplniť rukavičkami prekrývajúcimi lakte, vo farbe vašej róby. Rukavičky doplnia noblesu vášho outfitu. Zvoliť môžete tie najžiarivejšie a najblýskajúcejšie sa spoločenské šaty, aké nájdete. My sme pre vás vybrali troje nádherné šaty z nášho e-shopu.
 • Obujte si lakované lodičky, s ktorými určite nič nepokazíte.
 • Nezaobídete sa tiež bez luxusných doplnkov.
 • Žiadaný je aj profesionálne upravený make-up, účes a tiež nechty.

White tie muži

Páni by na takúto veľmi oficiálnu príležitosť mali zvoliť frak, teda najelegantnejší pánsky oblek. Čierny jednoradový frak s lesklými chlopňami. Nohavice s dvomi lesklými lampasmi. Bielu košeľu s jednoduchými manžetami a so zosilnenou náprsnou časťou. Bielu vestu s véčkovým výstrihom a bieleho motýlika. Čierne ponožky a čierne lakované topánky. Vítané sú aj biele rukavice.

Formal dress

Formal dress je etiketou obliekania, ktorá je nášmu tímu krásnych šiat najbližšia. Ide jednoducho o štýl krásneho a exkluzívneho obliekania sa na večerné spoločenské udalosti. Riadiť sa pritom môžete týmito pravidlami:

 • Zvoliť môžete rôzne druhy šiat, vhodné sú koktejlky ale aj elegantné večerné dlhé šaty. My sme pre vás vybrali luxusné šaty, ktoré môžete vidieť nižšie.
 • Na nohy zvoľte jednoznačne lodičky a nezabudnite na uzatvorenú špičku a pätu.
 • Outfit vhodne doplňte zaujímavými šperkami, či kvalitne vyzerajúcou bižutériou.
 • Rozhodne nezabudnite ani na úpravu nechtov, vlasov a make-upu.

Formal dress – muži

V prípade, že je pri udalosti povinný Formal dress, páni by mali siahnuť po tmavom obleku. Doplniť ho s decentnou košeľou a kravatou. Okrem označenia Formal dress, sa tiež môžete stretnúť s označením Dark suit.

https://www.krasne-saty.sk/spolocenske-saty-kratke/s00708-modro-cierne-retro-saty

Zlaté tylové spoločenské šaty

Coctail dress Koktailové šaty „koktejlky“

V prípade, že na oslave či inej udalosti, na ktorú sa chystáte je predpísaný dress code Coctail dress môžete sa uvoľniť a pokojne vsadiť na obľúbené a rokmi overené malé čierne, tzv. little black dress. Zvyčajne ide o spoločenské udalosti, ktoré sa uskutočňujú medzi 17-tou a 20-tou hodinou, napr. vernisáže, rauty. Riadiť sa pri tom môžete týmito pravidlami:

 • Dĺžka krátkych šiat by mala byť v tomto prípade maximálne nad kolená a naopak dlhé šaty by mali končiť maximálne 5 centimetrov nad členkom. My pre vás vyberáme šaty, ktoré môžete vidieť nižšie. V prípade, že sa práve s koktejlkami nekamarátite, môžete sa obliecť do štýlu pánsky chic, v ktorom by nemali chýbať práve nohavice, sako a košeľa.
 • Obuť si môžete topánky na opätku alebo nízke elegantné topánky.
 • K vášmu odevu nezabudnite doladiť zaujímavé doplnky.
 • Make-up, vlasy a nechty by mali váš výsledný outfit krásne dotvoriť.

Čierne koktejlky pre ideálnu postavu

Business formal – Formálny odev

Business formal je štýl, ktorý obľubuje väčšina z nás. Najčastejšie sa s ním stretávajú ženy pracujúce v bankách, v kanceláriách väčších spoločností alebo na vodcovských pozíciách. Pri niektorých profesiách ide teda o bežný odev do práce, ale pre iné dámy je to výnimočné oblečenie na udalosti akými sú konferencie, formálne schôdzky, jednania s klientmi a akcie, ktoré sú uskutočňované cez deň. Riadiť sa pri tom môžete nasledujúcimi pravidlami odevnej etikety:

 • Obliecť si môžete puzdrové spoločenské šaty po kolená. My pre vás vyberáme nasledujúce nádherné puzdrové šaty z našej ponuky. V prípade, že preferujete iné typy spoločenského oblečenia môžete tiež zvoliť sukňu končiacu nad kolenami a elegantný top, či blúzku.
 • Obuť si môžete lodičky, ktoré by nemali mať podpätok vyšší ako 9 centimetrov a ich farba by mali byť neutrálna.
 • Celý outfit doplňte vhodnými doplnkami. V prípade, že sú vaše šaty jemné môžete využiť výraznejšie šperky a naopak, ak máte výrazné šaty, použite jemnejšie šperky.
 • Vhodné je dbať aj na úpravu make-upu, účesu a nechtov.

Business formal – muži

Páni by mali zvoliť dobre padnúci oblek, košeľu v neutrálnej farbe, konzervatívnu menej výraznú kravatu a lakované topánky.

Vzorované puzdrové šaty

Elegantne šaty s čipkou

Business casual – Neformálny odev

Business casual je jeden z menej formálnych typov dress code. Pri tomto type nie je striktne stanovený odev. Hodí sa do práce, na stretnutia alebo napr. na pracovný pohovor. Mali by ste sa v ňom cítiť uvoľnene, no zároveň vyzerať upravene. Môžete sa pri tom riadiť nasledujúcimi pravidlami odevnej etikety:

 • Môžete teda zvoliť elegantný top alebo blúzku, ktorá nie je priesvitná. Sako a trenčkot vo vašom Business casual outfite rozhodne nič nepokazí. V prípade, že preferujete nohavicové kostýmy, či kostýmy so sukňou po kolená, môžete zvoliť aj jednu z týchto možností. Vhodné sú tiež elegantné šaty s dĺžkou mierne nad kolená, my pre vás vyberáme nasledujúce.
 • Pozor však na topánky, ktoré by mali byť s uzatvorenou špičkou, prípustné sú lodičky ale tiež dámske mokasínky alebo poltopánky.
 • Pri výbere šperkov sa riaďte heslom, čím menej, tým lepšie.
 • Svoj outfit dotvorte jemným líčením a pohodlným účesom.

Business casual – muži

Namiesto klasického obleku, môžu páni siahnuť po športovejšom saku, no v žiadnom prípade nie po džínsoch. Nie je povinná kravata a ani košeľa, ktorá môže byť nahradená polokošeľou. Vítané sú aj rôzne farebné variácie.

Elegantné úpletové šaty

Čierne elegantné šaty zvýrazňujúce postavu

Červené lukratívne šaty

Smart casual

Dress code v štýle Smart casual je dovolíme si tvrdiť najobľúbenejším s pomedzi všetkých typov. Pri tomto type sa totiž vašej fantázii medze nekladú. Tento štýl sa však odvíja najmä od typu zamestnania a spoločnosti, v ktorej pracujete. Mali by ste byť oblečená nie príliš formálne, no na druhej strane ani príliš ležérne. Riadiť sa pritom môžete týmito pravidlami odevnej etikety:

 • Na svojich šatách, či inom oblečení sa vyhnite rôznym nápisom, či logám spoločností, pri tomto štýle sa totiž vyžaduje aspoň štipka elegancie. Zvoliť môžete spoločenské šaty, v ktorých sa budete cítiť pohodlne a zároveň budú pôsobiť elegantne, pár takých sme pre vás vybrali aj nižšie z našej ponuky. Vhodná je aj napr. áčková sukňa alebo vzorované nohavice s blúzkou.
 • Topánky na podpätku v tomto prípade nie sú nutnosťou, takže pokojne siahnite po balerínkach, či mokasínkach.
 • Tento ležérnejší outfit môžete vylepšiť rôznymi kúskami výrazných šperkov a iných nápaditých doplnkov.
 • Make-up a účes si upravte tak, aby ste pôsobili upravene a zároveň sa cítili prirodzene.

Smart casual – muži

Páni môžu siahnuť po módnom neformálnom oblečení, napríklad po košeli so zaujímavým golierom, pokojne bez kravaty alebo len so šatkou. K tomu prúžkované sako, tmavomodrý blejzer so zlatými gombíkmi a biele alebo šedé nohavice, s béžovými mokasínkami. Hitom sezóny sú tiež rôzne pestrofarebné ponožky. Džínsy sa však do tohto štýlu tak isto ako pri predošlých štýloch nehodia.

Vyvarujte sa

 1. Dámskym hodinkách, ktoré sa do spoločnosti a na slávnostnejšie udalosti nehodia.
 2. Obrysom spodnej bielizne pri príliš obtiahnutých spoločenských šatách.
 3. Pri veľmi formálnych udalostiach rozparku na šatách vyššom ako do polovice stehien.
 4. Neupraveným nechtom.
 5. Plastovej lacno vyzerajúcej bižutérii.
 6. Znečisteným topánkam, či doplnkom.

Predchadzajúci článok

Dress code
Blog

Plesové šaty na rok 2016!

Krásne plesové šaty na rok 2016! Výber tých naj modelov podľa typu vašej pleti, vlasov a očí. Vďaka nim sa stanete kráľovnou parketu a večera.

Nasledujúci článok

Krásne šaty na redový tanec
Blog

Šaty na redový tanec

Šaty na redový tanec sú dôležitá súčasť svadobného večera. Aké šaty zvoliť na redový tanec a podľa čoho ich vyberať? Poradíme vám.
Čím tmavšie vlasy tým svetlejšie šaty
Blog

Výber farby šiat, podľa farby vlasov

Aké šaty k blond, čiernym, hnedým, či ryšavým vlasom? Prečo by sme si neskomplikovali to, čo už je dosť komplikované, však? Jednotlivé kúsky v šatníku ladíme nie len medzi sebou, […]
Blog

Ako vybrať šaty pre družičku?

Budem družička, aké šaty mám zvoliť? Družička je v poradí hneď druhá dáma na svadbe, na ktorú sa najviac upriamujú pohľady svadobných hostí. Šaty pre družičku musia byť jedným slovom […]
Žltá farba vo svete módy a šiat
Blog

Energická žltá farba vo svete módy a šiat

Spoločenské šaty v žltej farbe, vďaka ktorým budete zaručene originálna. Ako na nás vplýva žltá farba na oblečení a aký odtieň si vybrať?
Ako vybrať svadobné šaty
Blog

Aké svadobné šaty si vybrať?

Aký typ svadobných šiat zvoliť? Svadobné prípravy v plnom prúde a vy ste sa dostali k výberu svadobných šiat? Super! Pre ženu a zároveň nevestu je to jeden zo zlomových […]
Stužková

Akcia stužková 2017 - pravidlá

Zľava 30% platí: 1. na zapožičanie šiat skladom 2. len pre stužkárky (neplatí pre partnerky stužkárov, stužkárske mamy) 3. plná výška požičovného musí byť uhradená do konca akcie
Blog

Ako vybrať šaty pre svadobnú mamu?

Aké šaty si mám obliecť? Budem svadobná mama Svadba je významná udalosť nie len pre mladomanželov, ale aj pre ich rodičov. Svadobné mamy zvyčajne pripisujú svadobnému dňu rovnakú vážnosť ako […]
Krásne-šaty.sk v Bratislave
Blog

Krásne šaty majú ateliér v Bratislave

Krásne šaty už aj v Bratislave! Rozrastáme sa! K ateliéru na východe Slovenska v Poprade sme otvorili nový ateliér na západe, rovno v hlavnom meste – v Bratislave, na Krížnej ulici. […]
Blog

Družičkovské trendy pre rok 2019

Vyzerá to, že dni kedy sa družičky obliekali rovnako sú pomaly, ale isto preč. Jeden strih, ktorý nikdy nepristane úplne všetkým nahrádzajú čím ďalej pestrejšie a rozmanitejšie kombinácie. Čím ďalej […]
Blog

Popolnočné šaty pre nevestu, aké si vybrať?

Popolnočné šaty pre nevestu, sú veľmi dôležité, aké si máte vybrať? Spísali sme pre vás 6 dôležitých rád a tipov, tak príjemné čítanie.
Dress code
Blog

Šaty na ples 2017

Aké šaty si vybrať na ples? Plesová sezóna je za rohom a to pre nás dámy znamená, milú povinnosť. Vybrať si tie najkrajšie plesové šaty, v ktorých pretancujeme celú noc. Na plese […]