×
+421 904 258 332
(Tel: Po-Pia: 10-18hod So:9-12hod)
kontakt@krasne-saty.sk
Menu

Malé čierne krásne šaty

Malé čierne šaty označované tiež aj ako „little black dress“ sú vo svete módy dlhotrvajúcim, nadčasovým, štýlovým a univerzálnym kúskom oblečenia. Okrem toho, že sa dajú nosiť ako krásne večerné spoločenské šaty, dizajnéri a návrhári vytvárajú častokrát aj malé čierne na bežné nosenie. Tento kúsok tvorí súčasť ženských šatníkov už takmer storočie a preto Vás oboznámime s niekoľkými kľúčovými udalosťami, ktoré sa s týmto nadčasovým kúskom odevu spájajú. Tak poďme nato.

Malé čierne šaty

Malé čierne šaty pred rokom 1920

Čierne šaty boli v 19. storočí charakteristické resp. akceptované prevažne ako symbol žiaľu, smútku a rešpektu k nebohej osobe. Avšak toto vnímanie sa zmenilo vďaka Johnovi Singerovi Sargentovi – maliarovi, ktorý sa do histórie malých čiernych zapísal vďaka portrétu ženy, ktorý namaľoval. Konkrétne išlo o portrét „Madame X“ a táto dáma mala na sebe oblečené čierne šaty na ramienka so zvodným výstrihom. Týmto portrétom sa na čierne šaty začalo hľadieť aj z iného hľadiska, ako pôvodne a to z módneho.

Portrét Madame-X v malých čiernych

Malé čierne šaty – rok 1920

Rok 1920 predstavuje zásadný medzník v histórii malých čiernych šiat. Coco Chanel bola dáma, ktorá ako prvá navrhla malé čierne šaty. Ďakujeme. 🙂 Následne boli v roku 1926 tieto šaty prvýkrát publikované vo VOGUE, teda vo svetoznámom časopise zameranom na módu, dizajn a životný štýl. Konkrétne išlo o kresbu, na ktorej bola dáma oblečená v čiernych zdanlivo jednoduchých šatách s dlhými rukávmi. Ruku zdobil biely perlový náramok a na krku sa zase vynímali biele perly. Vogue dokonca dal týmto čiernym šatám prezývku „Chanel’s Ford“. Prečo? Tak ako Fordov model auta T bol prístupný pre všetky sociálne vrstvy spoločnosti, tak to isté sa dalo povedať aj o týchto čiernych šatách.

Malé čierne šaty Vogue 1926

Od času čo sa malé čierne šaty objavili vo Vogue, sa stali nadčasovým kúskom, ktorý dodnes všetky ženy tak milujeme, však? 😉

Malé čierne šaty v 30-tych rokoch (1930)

Príchodom 30-tych rokov minulého storočia sa ponímanie čiernych šiat trošku zmenilo. Dovtedy krátke čierne šaty  po kolená vystriedali konzervatívnejšie večerné modely šiat s dĺžkou po lýtka. V týchto rokoch boli významnými dizajnérkami, ktoré sa zapísali do histórie malých čiernych šiat, Nettie Rosenstein a Elsa Schiaparelli. Ich modely predstavovali prevažne šaty na večerné nosenie.

Malé čierne šaty z roku 1930

50-te roky malých čiernych šiat

50-te roky so sebou priniesli ďalšiu zmenu. Malé čierne šaty sa z konzervatívnych večerných šiat „pretransformovali“ na sexi šaty, ktoré dráždili najmä mužov. Vtedajšia nová kolekcia New Look od Dior, ktorá bola typická objemnými sukňami v tvare písmena A, sa stala novým módnym trendom.

Malé čierne šaty kolekcia Dior

Malé čierne šaty a rok 1960

Malé čierne šaty sa tešili veľkej obľube naďalej aj s príchodom nového desaťročia. V 60-tych rokoch minulého storočia sa rozlišovali dva odlišné štýly – zatiaľ čo staršie dámy uprednostňovali konzervatívnejšie štýly, mladšie generácie žien si našli obľubu naopak v krátkych strihoch. Módna návrhárka Mary Quant sa stala prvou – rozhodujúcou ženou, ktorá zmenila dovtedajšie ponímanie módy. Mary povzbudzovala ženy k tomu, aby bolo pre nich obliekanie nie len každodennou rutinou, ale predovšetkým zábavou. Práve ona bola tou ženou, ktorá „vymyslela“ mini sukne. Táto jej minisukňa bola kľúčovým a revolučným momentom pre vznik ozajstných little black dress.

Malé čierne šaty - Mary Quant

Ikona malých čiernych šiat v 60-tych rokoch

Síce malé čierne šaty ako prvá do módy zaviedla Coco Chanel, Audrey Hepburn bola tou ženou, ktorá ich skutočne preslávila. Audrey sa stala ikonou malých čiernych šiat, vďaka svetoznámemu filmu Raňajky u Tiffanyho.

Malé čierne šaty Audrey Hepburn

Malé čierne šaty – rok 1970

70-te roky boli pre malé čierne šaty typické viac priesvitnou látkou, čipkou a hlavne rôznymi variáciami. Hlavným aspektom módy v 70-tych rokoch sa stala punk rocková éra – odev bol niečím, čím sa vyjadroval postoj, čo mimochodom platí aj dnes. Samozrejme ani malé čierne šaty neboli výnimkou. Šaty boli roztrhané a nosili sa k ním roztrhané pančuchy.

Malé čierne šaty - 70-roky

Malé čierne šaty nástupom roku 1980

80-te roky v znamení malých čiernych sa niesli nielen v spojení so „znovuobjavením“ peplumu (prvýkrát sa objavil už v 20-tych rokoch), ale zároveň aj so širokými ramenami a veľkým množstvom flitrov.

Malé čierne šaty - 80-roky

Malé čierne od roku 1990

Ako ste si mohli všimnúť, každým desaťročím dochádzalo k istým zmenám módnych trendov, a tak ani 90-te roky neboli výnimkou. Tie sa niesli v znamení návratu k jednoduchosti. Malé čierne boli jednoduché, tesné priliehajúce k telu, čím sa zvýraznili krásne ženské krivky a zvyčajne boli tiež veľmi krátke.

Malé čierne - princezná Diana

Rok 2000 a okrúhle narodeniny malých čiernych šiat

V roku 2000 oslavovali malé čierne šaty svoje 80-te narodeniny a všetkých utvrdili v tom, že majú svoje večné miesto vo svete módy. A tak sú malé čierne základným a nadčasovým módnym kúskom našich šatníkov, ktorý si môžeme obliecť prakticky kamkoľvek, keďže sú vhodné ako šaty na svadbu, ples, stužkovú alebo dokonca aj na bežné nosenie. 😉 Všetko záleží len od strihu šiat a vášho vkusu. Podľa slov Andrého  Leona Talleyho (kurátora a organizátora výstavy venovanej malým čiernym šatám v roku 2012) malé čierne predstavujú vrchol elegancie v šatníku každej ženy. Ten istý názor máme aj my, a preto ani v našej ponuke nechýbajú krásne modely malých čiernych šiat:

Krátke čierne šaty

Krásne malé čierne šaty

Čierne retro šaty

Retro čierne šaty

Krátke čierne šifónové šaty

Krásne spoločenské čierne šaty

V našom e-shope môžete nájsť veľa ďalších krásnych modelov krátkych čiernych šiat. A aby sme nezabudli – aj celebrity ich zbožňujú! 😉

Malé čierne šaty na celebritách