×
+421 904 258 332
(Tel: Po-Pia: 10-18hod So:9-12hod)
kontakt@krasne-saty.sk
Menu

Aké šaty zvoliť na redový tanec?

Šaty na redový tanec sú súčasťou takmer každej svadobnej noci, žiadna nevesta by na ne preto nemala zabudnúť. Je ich potrebné vybrať veľmi starostlivo, tak isto ako samotné svadobné šaty. Začnime teda pekne po poriadku, čo je vlastne redový tanec? Kedy sa tancuje? Aké šaty sú vhodné na redový tanec?

Krásne šaty na redový tanec

Redový tanec – podstata a história

Ohnivo-červené vintage šaty

Náš TIP pre šaty na redový tanec

Redový tanec je súčasťou slovenských svadieb od nepamäti. Tancuje sa o polnoci a symbolizuje premenu nevesty na ženu. Vychádzajúc zo zvykov a povier sa najskôr neveste snime z hlavy závoj (resp. parta), čo si vezmú na starosť slobodní svadobčania (chlapi). Najskôr však neveste dávajú otázky, či to môžu urobiť, ona však povolí až na tretíkrát. Následne dá neveste družička alebo krstná mama (nevesty/ženícha) na hlavu čepiec alebo šatku. Vychádza sa pri tom z toho, že podľa starých zvykov slobodné devy nosili vlasy rozpustené a naopak vydaté nosili vlasy pod šatkou. Zakiaľ čo sa nevesta prezlieka do redových šiat alebo kroja, chlapi predávajú závoj (resp. partu) ženíchovi, za ktorý zaplatí fľaškami páleného. Kúpa závoja ženíchom, symbolizuje kúpu nevestinho vienku, teda jej nevinnosti. Prezlečená nevesta začne následne spolu so všetkými svadobčanmi tancovať redový tanec. Každý svadobčan však musí za tanec s čerstvou pani zaplatiť. Posledný s nevestou tancuje ženích, ktorý si ju vezme na ruky, čím dáva najavo, že je len jeho. Peniaze vyzbierané počas redového tanca sú prvými peniazmi pre začiatok spoločného života novomanželov.

Kroj na redový tanec

Niektoré nevesty uprednostňujú staré zvyky a tradície našich predkov do poslednej bodky. Jedným z nich je aj nevestine prezlečenie sa na redový tanec nie do súčasne najmodernejších šiat, ale do kroja. Do honosného a krásne zdobeného kroja vhodného na veselice. Netreba zabúdať na to, že kroje majú v súčasnosti čoraz väčší úspech aj na rôznych iných spoločenských akciách akými sú oslavy, či plesy.

Šaty na redový tanec

Lososovo-ružové čipkované šatyKlasickými a rokmi overenými šatami vhodnými na redový tanec sú červené šaty. Keď sa totiž spomenie slovné spojenie redový tanec, tak takmer každej z nás napadnú práve červené šaty. Mnohé nevestičky sa však chcú odlíšiť a chcú byť originálne alebo len jednoducho nemajú v obľube červenú farbu, a preto si vyberú redové šaty v inej farbe. V červených šatách nevesty tancujú redový tanec najmä na východnom Slovensku, v niektorých častiach stredného Slovenska nevesty zvyknú častejšie redový tanec tancovať v kroji a zase v iných častiach západného Slovenska priamo v svadobných šatách. Spoločne však zvyčajne všetky Slovenky uprednostňujú krátke šaty na redový tanec, je tomu tak aj z praktického hľadiska – po celom dni v svadobných šatách určite každá nevesta ocení ľahšie a kratšie spoločenské šaty.

Farby šiat na redový tanec

Najčastejšou a najobľúbenejšou farbou pre šaty na redový tanec je ako sme už spomínali červená. Stále častejšie však môžeme vidieť nevesty aj v iných farbách šiat – v ružových, smaragdových, krémových, či v šatách s rôznymi vzormi, napr. bodkované šaty, či šaty s kvetovaným vzorom sú in. V prípade, že uprednostníte šaty tmavšej farby a zároveň chcete ostať pri klasike, môžete použiť napr. červenú stuhu a previazať si ju cez pás, zabezpečíte tak zachovanie klasickej červenej farby. Je len na vás pre aké spoločenské šaty alebo kroj sa rozhodnete. My pre vás vyberáme tieto červené krásne šaty vhodné na redový tanec:

Červené šaty na redový tanec

Krátke červené šaty na redový tanec

Zaujímavé červené šaty na redový tanec

Pre nevesty, ktoré chcú byť originálne vyberáme tieto krásne šaty vhodné na redový tanec:

Originálne šaty na redový tanec

Jemné šaty na redový tanec

Ľahké šaty na redový tanec