Menu

Slovník textilných pojmov – Textílie, tkaniny

3. júna 2016
Textílie, látky, tkaniny na šaty Slovník pojmov - Textílie, látky, tkaniny na krásne spoločenské šaty

Textílie, látky, materiály na šaty

Rôznych látok, textílií a materiálov, z ktorých možno ušiť rôzne odevy, vrátane šiat je množstvo. Určite nám dáte za pravdu, že nie vždy a vo všetkých sa hneď vieme zorientovať. Práve preto sme pre vás spísali tento krátky slovník pojmov, týkajúci sa textílií a rôznych druhov tkanín. Veríme, že vám bude nápomocný.

Textílie, látky, tkaniny na šaty

A

Adria

Adria je tkanina, ktorá je vyrobená z vlny alebo z hodvábu a používa sa zvyčajne na šitie dámskych kostýmyov a pánskych oblekov. Ako ju rozpoznáte? Špecifické je na nej šikmé riadkovanie štruktúry látky.

Askamit

Askamit je tkanina, ktorá sa najčastejšie používa na dámske spoločenské oblečenie, existuje ich hneď niekoľko druhov, no najdrahšie a najcennejšie sú vyrobené z hodvábu. Ako ju rozpoznáte? Charakteristická je najmä nízkym a veľmi jemným vlasom.

Atlas

Pojem atlas sa používa aj v módnom priemysle. Atlas je lesklá tkanina. Najčastejšie sa využíva na šitie dámskych šiat alebo podšívok. Ako atlasovú tkaninu rozpoznáte? Veľmi jednoducho, je lesklá, jemná a chladivá.

B

Barchet

Barchet je obľúbeným textilným materiálom, ktorý sa používa zvyčajne na zimné dámske šaty, ale tiež na športové oblečenie. Ako ho rozpoznáte? Rub barchetu je učesaný a lícová strana je príjemne hladká.

Batist

S pojmom batist sa môžeme taktiež stretnúť v módnom priemysle. Pôvodne označoval ľanovú tkaninu, ktorej prvým výrobcom bol Francúz Jean Batisti, no dnes označuje jemnú bavlnenú alebo hodvábnu lesklú látku, ktorá sa najčastejšie používa na výrobu luxusnej spodnej bielizne a kapesníkov. Ako ho rozpoznáte? Batist je veľmi jemný a príjemný na dotyk, najčastejšie sa vyrába v jemných pastelových farbách.

Bavlna

Bavlna sa stala už na prelome 18. a 19. storočia veľmi dôležitou surovinou pre textilný priemysel a koncom 19. storočia pokryla takmer 80 % objemu všetkých textilných materiálov. V súčasnosti sa na textilnej produkcii bavlna podieľa približne zo 40 %. Bavlna je veľmi pevná a odolná tkanina. Z bavlny sa vyrába množstvo tkaných, ale aj pletených látok. Bavlna sa často používa aj na výrobu šiat a sukní, najmä na letné obdobie.

Brokát

Brokát je vzácna tkanina využívaná často na výrobu nádherných spoločenských šiat a dámskych rób na plesy, svadby a iné spoločenské udalosti. Brokát je hustá, bohato vzorovaná tkanina, ktorá je obvykle zdobená s trblietavými zlatými a striebornými niťami. Čo je preň charakteristické? Pre brokát je charakteristické, že je utkaný v atlasovej väzbe.

Buret

Tkanina buret je zaujímavá tým, že sa vyrába z prírodného odpadového hodvábu. Najčastejšie sa používa na dámske šaty, dámske kostýmy a dokonca aj na športové oblečenie. Ako ho rozpoznáte? Buret je tkanina bez lesku, vytvorená z hrubých nerovnakých hodvábnych priadzí, ktoré sú zvyčajne v prírodných farbách.

C

Cibelín

Cibelín sa najčastejšie používa na šitie dámskych a pánskych plášťových kabátov. Cibelín je charakteristický tým, že sa doň pridávajú biele vlákna mohéru. Táto tkanina je obľúbená najmä v chladnejších ročných obdobiach. Ako ho rozpoznáte? Cibelín je zvyčajne tvorený dlhým vlasom a odstávajúcimi vláknami.

Č

Čipka

Čipka je veľmi trendy a obľúbená nie len v módnom priemysle. Čipka je ľahká dierovaná textília, ktorá sa zvyčajne vyznačuje často a pravidelne sa opakujúcim vzorom. Čipku je možné vyrobiť ručne, ale aj pomocou strojov. Už v minulosti tvorila neodmysliteľnú súčasť sviatočného odevu. Často sa na Slovensku stretávame s pomenovaním čipka a krajka, pozor však krajkové šaty a krajka sú české výrazy. V spisovnej slovenčine poznáme len čipku a čipkované šaty. Na šitie odevov sa využívajú viaceré druhy čipiek a materiálov podobných čipkám, napr.:

  • Benátska čipka: nie je tak úplne čipka, ale ide o výšivku, ktorá je veľmi podobná čipke. Používa sa bez podkladu zvyčajne je súčasťou rukávov šiat alebo živôtikov na šatách.
  • Chantilská čipka: je jednou z ľahších čipiek, ktoré zdobí kvetovaný vzor na podšívke. Vyznačuje sa veľmi príjemným romantickým vzhľadom a práve preto je obľúbená hlavne u romantických neviest.
  • Vyšívaná sieťka: ide o kombináciu anglickej sieťky a tylu ako podšívky, čím vzniká tkanina s jemným komplexným povrchom, ktorá sa často používať na samotné sukne alebo sukne svadobných šiat, kde nahrádza tradičné čipkované obruby.

D

Denim

Denim je bavlnárska tkanina, ktorá je tiež označovaná hovorovo ako riflovina. Čoraz častejšie sa využíva aj na výrobu šiat. Denim je veľmi obľúbený u všetkých vekových generácií. Ako ho rozpoznáte? Denim sa vyznačuje svojou pevnosťou a zvyčajne je v rôznych odtieňoch modrej farby.

Dyšes

Dyšes je hodvábnická matne lesklá tkanina. Táto tkanina sa najčastejšie používa na spoločenské šaty, podšívky, kroje, či na rôzne dekoračné látky na šaty. Dyšes pôsobí veľmi krásnym a elegantným dojmom, čo je pri šatách do spoločnosti viac než vítané. Ako rozpoznáte dyšes? Je veľmi podobný saténu, no je o niečo pevnejší.

E

Elastan

Elastan je syntetické elastické vlákno, ktoré sa v odevnom priemysle používa veľmi často. Pri šití odevov sa používa kvôli tomu, aby strih šiat krásne padol na každý typ postavy, aby bolo oblečenie pohodlné a dobre sa nosilo. Elastan sa vyznačuje extrémnou pružnosťou a výborne drží svoj tvar. Pravidlom je, že čím väčšie % elastanu odev obsahuje, tým lepšie sa vie model prispôsobiť tvaru tela. Ako rozpoznáte tkaninu obsahujúcu elastan? Takáto tkanina sa vyznačuje vysokou pružnosťou a elasticitou.

Etamín

Etamín je pomerne riedka tkaniva, ktorá sa vďaka svojej štruktúre využíva najčastejšie na letné oblečenie. Názov etamín pochádza z franc. etamine, čo znamená sito. Ako rozpoznáte etamín? Vďaka výraznej sieťovej štruktúre tejto tkaniny, ktorá sa zvyčajne vyrába v smotanovej farbe z jemnej priadze.

F

Flanel

Flanel je hustá, teplá tkanina, ktorá sa najčastejšie využíva na šitie košieľ, šiat, bielizne alebo oblekov na zimné obdobie. Ako rozpoznáte flanel? Flanel je na dotyk veľmi príjemný, hrejivý a mäkký materiál.

Fulár

Fulár označuje ľahkú hodvábnu tkaninu s jemným a hladkým povrchom. Z fuláru sa najčastejšie šijú letné dámske šaty, blúzky, šály a tiež šatky. Ako rozpoznáte fluár? Vďaka jeho jemnosti a ľahkosti.

G

Gaufré

Pojmom gaufré sa všeobecne označujú hodvábne látky, ktoré sú spracované špeciálnou úpravou, vďaka ktorej získajú jemný plastický vzor. Takéto látky sa zvyčajne používajú na výrobu luxusných podšívok a dámskych šiat. Ako rozpoznáte gaufré? Kvalitou, ktorá je citeľná už pri prvom dotyku a tiež nezvyčajnou štruktúrou vzorov na látke.

H

Hodváb

Hodváb je veľmi vzácnou a zároveň obľúbenou tkaninou. Prírodný hodváb je v súčasnosti nahrádzaný so syntetickým hodvábom. Hodváb sa vyznačuje svojou nízkou hmotnosťou a vysokou mäkkosťou. Prírodný hodváb v zime hreje a v lete príjemne chladí. Ako rozoznáte prírodný hodváb? Z prírodného hodvábu sa vyrábajú najmä exkluzívne odevné kúsky, ktoré nie len vyzerajú exkluzívne ale sú aj na dotyk neobyčajne príjemné.

I

Indické plátno

Indické plátno je textília, ktorá je vzdušná, splývavá, padavá, mäkká a mierne priesvitná, s jemnou povrchovou štruktúrou. V módnych kolekciách sa vyskytuje najmä vtedy, keď je v móde etno štýl. Z indického plátna sa najčastejšie šijú dámske šaty, no môžeme sa stretnúť aj s košeľami nie len pre dámy ale aj pánov. Ako rozpoznáte indické plátno? Vďaka jeho jemnosti, miernej priesvitnosti a ľahkosti materiálu.

J

Japonský hodváb

Japonský hodváb je jemný druh priehľadnej tkaniny, ktorá je ľahká a je vyrobená zo surového hodvábu. Táto tkanina sa najčastejšie používa na dámske šaty a blúzky. Ako rozpoznáte japonský hodváb? Vďaka jeho jemnosti, lesklosti a miernej priehľadnosti.

K

Kašmír

Kašmír je jemná a veľmi obľúbená látka, ktorá sa využíva najmä na šitie dámskych šiat a rôznych doplnkov. Zaujímavosťou je, že sa vyrába z materiálu, ktorý je získavaný zo srsti kašmírskej kozy. Kašmírska vlna je jednou z najjemnejších textilných vlákien. Najvzácnejší kašmír pochádza zo stredného Mongolska. Najznámejší odevný kúsok, ktorý sa vyrába z kašmíru je bez pochýb kašmírový šál alebo ak chcete šatka. Ako rozpoznáte kašmír? Táto látka je pružná, jemná na dotyk.

Kloké

Kloké je tkanina so zvráštenou štruktúrou, prípadne s kapsovitými dutinami. Kloké sa najčastejšie používa na dámske spoločenské šaty, pričom v úpletovom prevedení sa využíva aj na vrchné časti odevov. Názov kloké pochádza z franc. kloké, čo v preklade znamená bublina, či pľuzgier. Ako rozpoznáte kloké? Už na prvý pohľad vďaka zvráštenému, nerovnému povrchu.

Krep

Pojmom krep sa označujú všetky textílie, ktoré sa vyznačujú svojim zrnitým povrchom. Tieto textílie sa využívajú na šitie šiat, blúzok a iných odevov.

Krepdešín

Krepdešín je jemná látka s krepovým povrchom, ktorá je vhodná najmä na šitie šiat a blúzok pre dámy. Krepdešín sa vyznačuje mimoriadnou jemnosťou a priesvitnosťou. Ako ho rozpoznáte? Veľmi jednoducho, vďaka jeho charakteristickému jemne krepovému povrchu.

L

Lamé

Lamé je výrazná lesklá tkanina obsahujúca kovové nite, zvyčajne strieborné a zlaté. Takéto tkaniny majú lesklý zrnitý povrch vďaka výrazným nitiam, ktoré však nevytvárajú vzor ale prechádzajú celou látkou. Ako rozpoznáte lamé? Vďaka výraznému lesku a miernej drsnosti vonkajšej strany tkaniny.

M

Madeira

Madeira je jedným z najobľúbenejších materiálov používaných na spoločenské a slávnostné šaty, ako pre ženy, tak aj pre mužov na slávnostné odevy. Madeira je používaná hlavne v luxusných módnych kolekciách a je veľmi príjemná na dotyk, keďže je vyrábaná z bavlny. Ako ju rozpoznáte? Madeira je bavlnená a zvyčajne zdobená vyšívanými jemnými malými vzormi, napr. kvetinkami.

Marokén

Marokén je hustá a veľmi luxusná tkanina, ktorá sa využíva najmä na výrobu podšívok a dámskych šiat, či kostýmov. Ide o splývavú látku, ktorá sa podobá ťažkým saténom. Ako rozpoznáte marokén? Povrch týchto tkanín má priečne vlnitý rebrový vzhľad.

Moaré

Moaré je čoraz obľúbenejšou textíliou, keďže vzhľadom pripomína techniku vodotlače. Moaré sa najčastejšie používa na výrobu dámskych šiat a podšívok. Ako rozpoznáte moaré? Vzniká z dvoch vrstiev tkaniny s priečnou väzbou tak, že sa obidve časti zlisujú dohromady. Vďaka čomu na tkanine vznikajú lesklé a matné miesta, čo utvára náhodný vzor, ktorý sa neopakuje.

Mušelín

Mušelín je jemná, mäkká a polopriesvitná tkanina, vytvorená ako plátnová väzba využívaná zväčša na šitie dámskych šiat a závojov. Pôvod textílie mušelín je na severe Írska v meste Mosul. Ako ho rozoznáte? Vďaka príznačnej mäkkosti, jemnosti a priesvitnosti.

N

Nylon

Nylon je veľmi jemné chemické vlákno, ktoré sa vyrába z polyamidu. Pozitívom nylonu je, že sa mimoriadne ľahko udržuje a je veľmi odolný. Odevy z nylonu sa nekrčia a rýchlo schnú. Nylon je pre jeho vlastnosti vhodný najmä na výrobu športového oblečenia, no býva súčasťou aj elegantných odevov. Nylon sa veľmi často používa na výrobu dámskych pančušiek, bez ktorých sa elegantné spoločenské šaty podľa módnej etikety nezaobídu. Ako rozpoznáte nylon? Nylon je veľmi príjemný a jemný na dotyk.

O

Organtín

Pojem organtín označuje riedku, priesvitnú bavlnenú látku, ktorá je vyrábaná z jemných priadzí. Vďaka priadzam dokáže nasať značné množstvo škrobu, ktorým sa do veľkej miery vystužuje a následne sa využíva na vystuženie šiat. Z organtínu sa šijú najmä dámske odevy a divadelné kostýmy. Ako ho rozpoznáte? Organtín sa hovorovo označuje aj ako „fáčovina“, keďže jeho štruktúra pripomína štruktúru obväzu.

Organza

Látka, ktorá nesie pomenovanie organza sa vyrába z umelého alebo prírodného hodvábu, takže je veľmi jemná, padavá a zároveň priehľadná. Z organzy sa najčastejšie šijú svadobné šaty, ale aj rôzne padavé spoločenské dámske šaty. Ako rozpoznáte organzu? Vďaka jej prievzdušnosti a priesvitnosti.

P

Piké

Piké je tuhšia kvalitná bavlnená látka, ktorá sa používa zvyčajne na výrobu športových blúzok, košieľ a šiat. Názov piké pochádza z franc. piqué, čo v preklade znamená prešívaný. Ako rozpoznáte piké? Tkanina piké sa vyznačuje reliéfovou štruktúrou povrchu imitujúceho prešívanie.

Popelín

Popelín je jemná a na dotyk veľmi príjemná látka. V pápežských dobách sa využívala hlavne v meste Avignon. Dnes je obľúbená na výrobu spoločenských šiat. Ako ju rozoznáte? Popelín je hustá tkanina v hustej plátnovej väzbe.

S

Satén

Satén je veľmi obľúbená hustá a ľahká tkanina. Vyznačuje sa svojím hladkým povrchom a výrazným lesklom. Satén je tkaný v atlasovej väzbe. Veľmi často sa používa šitie dámskych spoločenských šiat. Názov satén je odvodený z lat. seta, čo v preklade znamená lesklý. Ako rozpoznáte satén? Najmä jeho leskom a jemnosťou na dotyk.

Serž

Serž je hodvábnická hladká tkanina, ktorá je mierne lesklá, zároveň trochu tuhšia a najčastejšie jednofarebná. Serž má strednú hmotnosť a najčastejšie sa používa na šaty, sukne a dámske kostýmy. Ako rozpoznáte serž? Serž je veľmi jemný a hladký na dotyk.

Streč

Pojmom streč (stretch) sa označujú všetky strečové tkaniny, ktoré sa vyrábajú z pružných vlákien, ide napr. o elastan. Strečové látky sa využívajú na výrobu priliehavého oblečenia, pričom ide o veľmi kvalitné a pružné látky. Strečové šaty a celkovo odevy sú príjemné na nosenie, pohodlné, poddajné a vyznačujú sa tvarovou stálosťou. Sú jednoduché na údržbu, keďže sa takmer nekrčia netreba ich žehliť. Ako rozoznáte streč? Strečové tkaniny sú pružné a vždy sa navrátia do pôvodného tvaru.

Š

Šanžán

Šanžán (changeant) je pevná látka používaná na šitie spoločenských šiat a iných elegantných odevov. Je charakteristická meniacimi sa farebnými odtieňmi pod rôznymi svetelnými uhlami. Ako ho rozpoznáte? Práve vďaka charakteristickým meniacim sa farebným odtieňom tejto textílie.

Šifón

Je v súčasnosti veľmi obľúbený druh priesvitnej tkanej látky. Vyrába sa z bavlny, z hodvábu, ale aj zo syntetických materiálov. Zo šifónu sa šijú spoločenské šaty, šatky, bielizeň a iné jemné a zároveň elegantné módne kúsky. Šaty zo šifónu pôsobia nenapodobiteľným romantickým dojmom. Ako rozpoznáte šifón? Vlákna na šifónovej tkanine sú v oboch smeroch jemne skrepované na základe čoho, je tkanina nerovná a tým aj mierne pružná.

T

Taft

Taft je tkanina veľmi obľúbená v módnom priemysle. Z taftu sa šijú najmä spoločenské šaty, keďže je pevný, strednej hmotnosti a zároveň má matný lesk, čo zaručuje jeho eleganciu. Medzi dámami sú veľmi obľúbené taftové šaty. Ako rozoznáte taft? Taft má hladký jemný povrch a táto látka si zároveň pamätá pohyby.

Tyl

Tyl je veľmi ľahká a jemná sieťovina. Najčastejšie sa používa na šitie závojov, spoločenských a svadobných šiat a taktiež aj pri výrobe baletných sukničiek. Názov pochádza z angl. tulle, pretože táto tkanina bola po prvýkrát vyrobená vo francúzskom meste Tulle okolo roku 1700. Tyl je v súčasnosti veľmi trendy. Obľúbený je u všetkých vekových kategórií. Tylové šaty a sukne uprednostňujú často nevesty, pričom najkrajšie a najžiadanejšie tylové svadobné šaty mávajú niekedy aj 6-12 vrstiev tylu, vďaka čomu pôsobia veľmi bohato nadýchané. Ako rozpoznáte tyl? Tyl je priesvitný má rôzne štruktúry, je mierne elastický a na dotyk mierne drsný.

Ú

Úplet

Úplet je pletenina, ktorá je poddajná a strečová, vďaka čomu sa príjemne nosí a krásne sedí na postave. Úpletové alebo ak chcete pletené šaty sú vyhľadávané najmä počas chladnejších jesenných a zimných mesiacov v roku. Pletenina sa vie krásne prispôsobiť postave a zároveň dokáže pôsobiť ako priedušný materiál.

V

Viskóza

Viskóza je vlákno na báze celulózy a je jednou z „najprírodnejších“ chemických vlákien. Základným materiálom pri jej výrobe je bukové alebo smrekové drevo a tiež netkaná bavlna. Následne sa ďalej spracováva do ľahkej, jemnej a veľmi príjemnej splývavej tkaniny. Menšou nevýhodou látok z viskózy je ich krčivosť. Ako rozpoznáte viskózu? Odevy z viskózy majú vysokú kvalitu, jemnosť a sú príjemné na nosenie.

Voál

Voál je veľmi pružná a ľahká tkanina, ktorá je vyrobená z jemných hodvábnych, či bavlnených priadzí. Najčastejšie býva jednofarebná, stretávame sa však aj so vzorovanou, no vždy je priehľadná. Z voálu sa najčastejšie šijú dámske spoločenské šaty a tiež blúzky. Ako rozpoznáte voál? Voál je veľmi príjemný na dotyk, ľahký a padavý materiál, ktorý je vždy priesvitný.

Z

Zamat

Zamat je jedným z najkvalitnejších módnych materiálov, pričom ide o bavlnársku a hodvábnickú mäkkú tkaninu strednej hmotnosti. Zamatová látka má hustý, lesklý a krátky vlas. Tento vlas je zvyčajne ďalej upravovaný a zušľachťovaný. Zamat krásne vynikne na svadobných šatách určených na zimnú svadbu, v podobe zimného motívu. Ako rozpoznáte zamat? Zamat je veľmi príjemný na dotyk a má hustý, krátky, lesklý vlas.

Ž

Žakár

Pojmom žakár sa označujú všetky tkaniny, ktoré majú vzor vo väzbe. Takýto vzor vzniká relatívne komplikovaným vedením vlákien počas tkania alebo pletenia. Názov žakár vznikol na základe mena pána J. M. Jacquarda, ktorý vynašiel v roku 1805 stroj na tkanie žakárových materiálov. Pozor však na samotný názov žakár, keďže sa často môžeme stretnúť s nesprávnym pomenovaním žakárd. Ako rozpoznáte žakár? Žakárové látky pôsobia veľmi honosne až noblesne a v prípade, že sa rozhodnete pre kúpu žakárových šiat, budete neprehliadnuteľná.

Žoržet

Žoržet alebo tiež krepový žoržet, je pomenovanie pre mäkký a splývavý textilný materiál, ktorý je takmer priesvitný. Žoržet je o trochu ťažší ako šifón, pričom je vyrábaný zvyčajne z jemného hodvábu, viskózy alebo polyesteru. Tento textilný materiál sa používa najmä v dámskej móde. Ako rozpoznáte žoržet? Žoržet rozpoznáte vďaka jeho mierne zrnitej a krepovej štruktúre povrchu, na základe čoho je aj trošku ostrejší na dotyk.

Predchadzajúci článok

Farby roku 2016 vo svete módy
Blog

Dokonalé farby šiat pre hostí na svadbu

Farby roka 2016, ako stvorené pre svadobčanky „Chystám sa na svadbu a mám dilemu. Akú farbu šiat mám zvoliť?“ Našli ste sa v predošlej vete? Tento článok je ako stvorený […]

Nasledujúci článok

Blog

Strihy spoločenských šiat - aký strih vám pristane?

Módny slovník – spoločenské šaty strihy Vieme, že výber tých správnych šiat nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Okrem rôznych farieb a materiálov, si vyberáme […]
Krásne-šaty.sk v Bratislave
Blog

Krásne šaty majú ateliér v Bratislave

Krásne šaty už aj v Bratislave! Rozrastáme sa! K ateliéru na východe Slovenska v Poprade sme otvorili nový ateliér na západe, rovno v hlavnom meste – v Bratislave, na Krížnej ulici. […]
Blog

Popolnočné šaty pre nevestu, aké si vybrať?

Popolnočné šaty pre nevestu, sú veľmi dôležité, aké si máte vybrať? Spísali sme pre vás 6 dôležitých rád a tipov, tak príjemné čítanie.
Blog

Družičkovské trendy pre rok 2019

Vyzerá to, že dni kedy sa družičky obliekali rovnako sú pomaly, ale isto preč. Jeden strih, ktorý nikdy nepristane úplne všetkým nahrádzajú čím ďalej pestrejšie a rozmanitejšie kombinácie. Čím ďalej […]
Blog

Ako vybrať šaty pre svadobnú mamu?

Aké šaty si mám obliecť? Budem svadobná mama Svadba je významná udalosť nie len pre mladomanželov, ale aj pre ich rodičov. Svadobné mamy zvyčajne pripisujú svadobnému dňu rovnakú vážnosť ako […]
Blog

Ako vybrať šaty pre družičku?

Budem družička, aké šaty mám zvoliť? Družička je v poradí hneď druhá dáma na svadbe, na ktorú sa najviac upriamujú pohľady svadobných hostí. Šaty pre družičku musia byť jedným slovom […]
Žltá farba vo svete módy a šiat
Blog

Energická žltá farba vo svete módy a šiat

Spoločenské šaty v žltej farbe, vďaka ktorým budete zaručene originálna. Ako na nás vplýva žltá farba na oblečení a aký odtieň si vybrať?
Ako vybrať svadobné šaty
Blog

Aké svadobné šaty si vybrať?

Aký typ svadobných šiat zvoliť? Svadobné prípravy v plnom prúde a vy ste sa dostali k výberu svadobných šiat? Super! Pre ženu a zároveň nevestu je to jeden zo zlomových […]
Čím tmavšie vlasy tým svetlejšie šaty
Blog

Výber farby šiat, podľa farby vlasov

Aké šaty k blond, čiernym, hnedým, či ryšavým vlasom? Prečo by sme si neskomplikovali to, čo už je dosť komplikované, však? Jednotlivé kúsky v šatníku ladíme nie len medzi sebou, […]
Dress code
Blog

Šaty na ples 2017

Aké šaty si vybrať na ples? Plesová sezóna je za rohom a to pre nás dámy znamená, milú povinnosť. Vybrať si tie najkrajšie plesové šaty, v ktorých pretancujeme celú noc. Na plese […]
Stužková

Akcia stužková 2017 - pravidlá

Zľava 30% platí: 1. na zapožičanie šiat skladom 2. len pre stužkárky (neplatí pre partnerky stužkárov, stužkárske mamy) 3. plná výška požičovného musí byť uhradená do konca akcie