×
+421 904 258 332
(Tel: Po-Pia: 10-18hod So:9-12hod)
kontakt@krasne-saty.sk
Menu

Módny slovník – typy výstrihov

Výstrihy nosíme stále, či už na spoločenských šatách, blúzkach, tričkách, domácom oblečení alebo pyžamách. Sú s nami stále a zároveň sú veľkou ženskou zbraňou. Hovorí sa, že: „Čím hlbší výstrih, tým ťažšie oči…“. S vhodným výstrihom môžeme dokonalý outfit podčiarknuť a s nevhodným úplne „zabiť“. S akými výstrihmi sa najčastejšie na šatách stretávame a pre aké typy postáv sú vhodné?

Výstrih na krásnych šatách

Aký výstrih zvoliť?

Výstrih by ste si mali vyberať podľa proporcií vášho tela. Veľa o vás prezradí pri výbere aj vaša tvár.

 • Ženy s podlhovastou úzkou tvárou by mali vyhľadávať šaty s decentnými, skôr širšími výstrihmi, ktoré tvár opticky rozšíria.
 • Ženy s plnšou okrúhlou tvárou by mali voliť šaty so zvislými výstrihmi, ktoré tvár naopak opticky predĺžia.
 • Ženy s oválnou tvárou to majú jednoduchšie, pristanú im šaty so všetkými typmi a tvarmi výstrihov.

Priblížme si teda jednotlivé typy výstrihov s praktickými ukážkami na našich šatách. Jeden malý tip pre vás: pre zobrazenie celých fotografií šiat kliknite na obrázok. 😉

Lodičkový výstrih

Je len veľmi jemne vykrojený výstrih, akoby v tvare lodičky. Je decentný a kopíruje líniu kľúčnych kostí. Je pre ženy, ktoré sa neradi odhaľujú a preferujú konzervatívnejší spôsob obliekania. Pozor však ak máte veľké prsia, takýto typ výstrihu by mohol vašej postave opticky uškodiť. Šaty s lodičkovým výstrihom sa dokonale hodia ženám s dlhým krkom a peknými ramenami. Tento typ výstrihu zvoľte, ak:

 • máte úzke ramená a
 • malé prsia.

Šaty s lodičkovým výstrihom

Hranatý výstrih

Hranatý alebo ak chcete štvorcový výstrih odhaľuje veľkú časť dekoltu, no skôr do šírky ako do hĺbky. Spodná hrana výstrihu je rovná a rohy výstrihu môžu byť zrezané ostro alebo oblo. Popri široko odhalenom hrudníku vyzerajú ramená a prsia dámy menšie. Šaty s hranatým výstrihom vyhľadávajte v prípade,že:

 • máte širšie ramená a
 • väčšie prsia.

Šaty s hranatým výstrihom

Okrúhly výstrih

Okrúhly výstrih môžeme považovať za zlatú strednú cestu, takýto výstrih je najčastejšie využívaným a tiež najfrekventovanejším výstrihom. S okrúhlymi výstrihmi sa stretávame v rôznych prevedeniach. Pri tomto type si tak môžete vyberať medzi hlbokými ale aj decentnými výstrihmi a tiež medzi podlhovastým výstrihom k prsiam alebo k ramená. Vo všeobecnosti platí, že čím hlbší okrúhly výstrih, tým opticky predĺženejšia postava. Šaty s okrúhlym výstrihom voľte v prípade, že:

 • máte silnejšiu postavu a
 • menšie prsia.

Šaty s okrúhlym výstrihom

Véčkový výstrih

Výstrih do tvaru písmena „V“, tzv. véčkový výstrih lichotí každej ženskej postave. Šaty s véčkovým výstrihom dokážu krásne predĺžiť krk a zároveň nechávajú vyniknúť prsia. Vyzývavosť véčkového výstrihu je možné korigovať jeho hĺbkou. Pozor však, aby ste to s hĺbkou výstrihu neprehnali. Špeciálny pozor si dajte na oficiálnych udalostiach, akými sú pohovor do novej práce, krstiny či oslava výročia. Hĺbku véčkového výstrihu môžete kompenzovať napr. zahalenými ramenami. Šaty s véčkovým výstrihom sú vhodné:

 • pre všetky typy ženských postáv.

Šaty s véčkovým výstrihom

Srdiečkový výstrih

Srdiečkový výstrih je veľmi obľúbený najmä čo sa týka spoločenských šiat. Šaty so srdiečkovým výstrihom bývajú zvyčajne bez ramienok, no aj napriek tomu vyzerajú decentne. Tento typ výstrihu predlžuje krk a tiež trup dám, takže je vhodný najmä ak:

 • máte kratší krk a
 • nižšiu postavu.

Šaty so srdiečkovým výstrihom

Takmer žiadny výstrih / Výstrih až ku krku

Šaty s takmer žiadnym výstrihom, ktorý končí až pri krku nie sú ničím nezvyčajné. Na tento typ výstrihu by si mali dávať pozor najmä ženy s kratším a hrubším krkom, a taktiež z veľkým poprsím, ktorým opticky nelichotí. Šaty bez výstrihu voľte v prípade,že:

 • máte malé prsia a
 • útle ramená.

Šaty s takmer žiadnym výstrihom

Výstrih na chrbáte

Špeciálnym výstrihom je výstrih na chrbáte, kedy má dáma holý chrbát. Tento typ výstrihu vyzerá neodolateľne, rafinovane a veľmi sexy. Šaty s výstrihom na chrbáte sú veľmi obľúbené a vyhľadávajú ich dámy všetkých vekových kategóriách. Výstrih na chrbáte je vhodný aj na spoločenské udalosti, na plesy, svadby, oslavy, či iné.

Šaty s výstrihom na chrbáte